Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 114
Użytkowników: 0
Razem: 114

Licznik
Otrzymaliśmy
25939731
odsłon strony od 08.06.2005

 
TRX SP5AHT




Prezentowany we wrześniu na IV Warsztatach QRP w Burzeninie najnowszy minitransceiver SP5AHT różni się zasadniczo od wszystkich aktualnie dostępnych rozwiązań, ponieważ został wykonany z użyciem jedynie 11 popularnych tranzystorów (nie licząc stabilizatora).
Choć liczba zastosowanych elementów została ograniczona do niezbędnego minimum, to jednak uzyskane parametry umożliwiają dwukierunkową pracę w wycinku pasma 80m, jak na urządzeniu bardziej skomplikowanym i jednocześnie droższym.




Moc wyjściowa nadajnika przy zasilaniu z zasilacza 12V wynosiła około 2W, zaś wymiary urządzenia (około): 100x100x35mm. Konstrukcję tę polecamy szczególnie początkującym konstruktorom, nie tylko ze względu na niską cenę użytych podzespołów, ale przede wszystkim ze względy na walory edukacyjne. W takim szkolnym urządzeniu bardzo łatwo jest prześledzić tory sygnałów oraz poznać pracę poszczególnych bloków i bez problemu zrozumieć zasadę działania transceivera. Konstrukcja ta może być pierwszą wprawką, po zdobyciu licencji, do budowy układów nadawczo-odbiorczych i poznawania tajników krótkofalarstwa na popularnym paśmie HF.

SCHEMAT TRX ->

Urządzenie pracuje w układzie z pojedynczą przemianą częstotliwości, z podwójnym wykorzystaniem filtru kwarcowego, generatorów VXO (VFO) i BFO oraz diodowego modulatora-mieszacza.
Dwukierunkowe wykorzystanie filtru oraz modulatora-mieszacza podczas nadawania i odbioru znacznie uprościło konstrukcję urządzenia (wyeliminowało konieczność komutacji sygnału).
Wybór częstotliwości pośredniej około 8,6MHz wynika głównie z użycia w układzie VXO rezonatora ceramicznego 4,9MHz (zamiast tradycyjnego VFO z przestrajanym obwodem LC). Wykorzystanie w układzie generatora rezonatora ceramicznego, zaś w mieszaczach odbiornika i nadajnika dwubramkowych tranzystorów MOSFET w sposób zdecydowany rozwiązało problemy stabilności VFO przy pominięciu separatora generatora.

Kompletny opis urządzenia jest zamieszony w EDW 11/2010. Urządzenie jest dostępne w formie kitu AVT 2960 (PCB + podzespoły, bez obudowy).









Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2010-12-21 (21490 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.04 sekund