Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 174
Użytkowników: 0
Razem: 174

Licznik
Otrzymaliśmy
25899182
odsłon strony od 08.06.2005

 
Odbiornik Kasia





W 2011 roku podczas Warsztatów SP-QRP w Burzeninie Andrzej SP5AHT zaprezentował swoją najnowszą konstrukcję - prosty odbiornik nasłuchowy Kasia. Układ ma oryginalny montaż i rozmieszczenie elementów.

Mimo swej prostoty, podłączony do Delty w Burzeninie zaskoczył swoją skutecznością.

Poniżej prezentujemy skrócony opis urządzenia oraz jego schemat.



Układ, opisany poniżej, różni się zasadniczo od wszystkich aktualnie dostępnych rozwiązań, ponieważ został uproszczony do minimum: użyto jedynie 7 popularnych tranzystorów (ogólne założenia to dostępność i niska cena wszystkich użytych podzespołów).

Opisaną konstrukcję należy traktować jako pierwszą wprawkę dla elektronika – nasłuchowca. Przy wykorzystaniu wielu rad i w wyniku sprawdzania wielu koncepcji można w efekcie końcowym (z dobrą anteną) uzyskać zupełnie przyzwoity odbiór na kilku wybranych pasmach amatorskich fal krótkich.



Układ pracuje w klasycznym rozwiązaniu z pojedynczą przemianą częstotliwości i jego praca raczej nie wymaga dokładnego tłumaczenia. Zadaniem przemiany częstotliwości w mieszaczu jest utworzenie sygnału o częstotliwości pośredniej z sygnałów wejściowego oraz generatora.
Następny blok, czyli filtr p.cz. o szerokości około 2,4kHz, zapewnia wymaganą selektywność, niezbędną do filtracji sygnałów jednowstęgowych SSB (z nieco gorszym skutkiem sygnałów telegraficznych CW).
Z kolei w detektorze iloczynowym następuje demodulacja sygnału SSB lub CW i wytworzenie pierwotnego, czytelnego sygnału małej częstotliwości, który następnie po wzmocnieniu, trafia do słuchawek. Ze względu na brak wzmacniaczy w.cz. i p.cz., układ jest dość odporny na przesterowania, a o czułości w największym stopniu decyduje tor m.cz.
Użycie w torze w.cz. popularnych, dwubramkowych tranzystorów MOSFET, w sposób zdecydowany rozwiązało problemy z dopasowaniem bloków w.cz. i znacznym wzmocnieniem (zwykłe tranzystory bipolarne mają gorsze rezultaty).

Pełen opis odbiornika znajduje się w EDW 11/2011.









Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2011-11-10 (18079 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.04 sekund