Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 143
Użytkowników: 0
Razem: 143

Licznik
Otrzymaliśmy
26074442
odsłon strony od 08.06.2005

 
Jak pracować QRP w zawodach.




Od  kilku lat obserwuje się w świecie krótkofalarskim duże zainteresowanie pracą małą mocą czyli QRP lub QRPp. Także w większości znaczących zawodów krótkofalarskich pojawiły się kategorie QRP tak CW jak i SSB, jednopasmowe i wielopasmowe. Są także zawody głównie dla stacji QRP, gdzie łączności z QRO dają mniej punktów. Zainteresowanych pracą QRP w zawodach światowych odsyłamy do regulaminów publikowanych w MK QTC i na stronach www PZK.


Aby wystartować w zawodach dużej rangi, takich jak WWDX, WPX, ARRL, oraz tych, które nie prowadzą oddzielnej klasyfikacji QRP – WAE, AA warto poznać kilka prawidłowości operatorskich. Po pierwsze QRP z definicji, to praca mocą output nie przekraczającą 5W output na CW oraz 10W PEP output na SSB. Jest to naturalnie umowa nieformalna, ale ściśle przestrzegana przez honorowych nadawców. Czasami, studiując wyniku zawodów dostrzegamy doskonałe wyniki w tej klasyfikacji, które mogą dziwić. Dzieje się tak dlatego, że w porównaniu do stacji dysponujących mocą 100W output sygnał stacji QRP jest tylko o 2-3S słabszy. Przy dobrej propagacji, solidnych antenach i doświadczeniu z QRO wielu Ham’s osiąga wspaniałe wyniki, nierzadko robiąc w zawodach po kilkaset QSO. Zainteresowanych odsyłamy do analizy wyników stacji QRP w kilku prestiżowych zawodach  zamieszczonych na stronie klubowej SP3KEY - http://sp3key.com/1.htm

Technika pracy QRP w zawodach, gwarantująca uzyskanie satysfakcjonującego wyniku oparta jest o następujące wskazówki:

- Wybieramy pasmo, które najlepiej znamy i na którym dysponujemy najlepszym zestawem antenowym

- Studiujemy propagację, wybierając optymalne godziny pracy, pamiętając, że w stosunku do QRO opóźnienie otwarcia pasm, szczególnie wyższych dla QRP jest znaczne. Nasz odbiornik odbierze stacje, do których się nie dowołamy.

- Generalnie stosujemy technikę S&P (wyszukiwanie i wołanie stacji), a nie CQ TEST.

- Wołamy tylko raz, podając swój znak lub swój znak/QRP. Pełne QSK powinno być włączone dla lepszej orientacji.

- Korzystamy z pamięci TRX’a lub notatek, stacje które nam nie odpowiedziały na zawołanie

- W zawodach z mnożnikiem, w pierwszej części unikamy wytrwałego wołania ciekawych mnożników, pozostawiając sobie to zadanie na drugi dzień, gdy jest znacznie „luźniej”.

- Gdy otwarcie jest stabilne nie omijamy słabych stacji wołających CQ. Wielokrotnie przekonamy się, że odpowiadają łatwiej niż „big guns”

- Nadawać powinniśmy w tempie 22 – 24 WPM, gdyż szybsze tempo i mała moc powodują pomyłki nie do poprawienia.

- Przy pracy wielopasmowej staramy się uchwycić maksima propagacji i dobrze rozłożyć siły. Praca QRP w zawodach wymaga dużej cierpliwości i wytrwałości

- Studiujemy wszelkie dostępne publikacje o pracy QRP w zawodach w Internecie. Szczególnie warte polecenia są komentarze umieszczone w tzw. „claimed scores” po każdych znaczących zawodach - na stronie  http://lists.contesting.com/_3830/

- Pracujący w zawodach krajowych na 80m lub 40m powinni stosować podobne zasady, choć tu praca, szczególnie na CW jest znacznie łatwiejsza i bardziej efektywna, ze względu na charakterystykę pasm i zasięgi łączności.  Najwięcej efektów przy pracy MIX daje praca naprzemienna w kolejności 30min. CW, 30min SSB, 30min. CW itd.

Praca QRP w zawodach da zainteresowanym nie tylko nowe doświadczenia, ale także wspaniałą przyjemność odkrycia granic łączności krótkofalowej. Dalsze zmniejszanie mocy poniżej 5W i próby nawiązywania łączności QRPp (do 1W output) mogą bardzo mile zaskoczyć.

A więc GLINTC (Good Luck In The Contest) !!

Włodek, SP5DDJ









Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2005-08-18 (9241 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.03 sekund