Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 177
Użytkowników: 0
Razem: 177

Licznik
Otrzymaliśmy
24674623
odsłon strony od 08.06.2005

 
SP-QRP :: Zobacz temat - Radio shack SP9AVA
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Radio shack SP9AVA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Ogólne
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Pią Paź 16, 2009 1:21 pm    Temat postu: Radio shack SP9AVA Odpowiedz z cytatem

Mamy w naszym gronie kol. Witolda SP9AVA, który aktualnie zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji ODX SP-QRP, ponadto w pierwszej dziesiątce są jeszcze dwa inne jego wpisy. Oprócz wybitnych rezultatów na uwagę zasługuje to, że dokonał tego na konstrukcjach HM !!!!

Dlatego mam do kol. Witolda listę pytań i gorącą prośbę aby zechciał się na nie wypowiedzieć i tym samym przybliżył mnie / nam tajniki swojego krótkofalarskiego warsztatu.

1/ Co to za konstrukcja / konstrukcje te HM ?
2/ Z jakich anten kolega korzysta, wprawdzie rejestr podaje wszędzie "dipol" ale bardziej chodzi mi o konkretną konfigurację i ogólnie o doświadczenia antenowe ?
3/ Z jakiego lokatora były zrobione te topowe łączności ? (miasto / odludzie / poziom zakłóceń ?)
4/ Czy były to skeedy czy przypadkowe łączności ?
5/ Wreszcie strategia - czy istnieje jakiś sposób na upolowanie takich rodzynków ?

To tyle na początek, w trakcie zapewne pojawią się kolejne pytania a może nawet wywiąże się dyskusja ?
Dlatego proszę o wyrozumiałość i podzielenie się swoimi doświadczeniami.

72!

Jerzy SP9VNM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Sob Paź 17, 2009 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej.

Faktycznie temat może być ciekawy. Spróbuję skontaktować się z Kol. Witoldem i wypytać o szczegóły Very Happy
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Sob Paź 17, 2009 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukaszu, ja wcześniej rozmawiałem z kol. Witoldem i obiecał, że podejmie temat. (bez uzgodnienia taki numer byłaby mocno nie na miejscu.....)
Myślę, że musimy wykazać trochę cierpliwości.

72!
Jerzy SP9VNM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 9:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok Jurku, w takim razie poczekajmy.
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp9ava
Początkujący


Dołączył: Oct 17, 2006
Posty: 4

PostWysłany: Sob Paź 24, 2009 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Kolegów
Odpowiadam na pytania Jerzego.

-konstrukcja amatorska, klasyczny generator, zmontowany na płytce z laminatu, cewka nawinięta drutem miedzianym na karkasie plastikowym o śr.ok 10mm (z radia Pionier U2). Egzemplarz tranzystora (BF193) został wybrany z kilkunastu tego samego typu, gdyż niektóre tranzystory powodowały powstanie krótkotrwałej niestabilności częstotliwości - piuk towarzyszący znakom telegraficznym

-ten nadajnik (schemat w dziale: Technika) pracuje stabilnie w zakresie napięć zasilających od 1,2 V do 12 V. Przy niskich wartościach zasilania należy skorygować polaryzację bazy tranzystora (ja wykorzystuję potencjometr montażowy)

- używam anteny pasmowej, dipola półfalowego zawieszonego na wysokościach od 6m do 3,5m (zamocowany żyłką wędkarską do drzew oraz komina domu mieszkalnego)

-miejsce nadawania:
dom w którym mieszkam znajdujący się w obrębie śródmieścia miasta.
W paśmie 3,5MHz znajduje miejsca na skali odbiornika gdzie zakłócenia radiowe są umiarkowane (istotne jest aby w miejscu prowadzenia łączności Twój korespondent miał czyste pasmo)

-łączności zamieszczone w tabeli ODX, nie były umawiane, zostały przeprowadzone w przyjęty przez amatorów sposób, jako odpowiedź na wywołanie zasłyszane na paśmie

-strategia czyli oszacowanie prawdopodobieństwa odpowiedzi na wołanie przez stację QRPP oparta jest na obserwacji na paśmie w danym momencie

-uczyłem się rozpoznawać warunki propagacyjne poprzez nasłuchy stacji QRP w zawodach o memoriał Tadeusza Twardzickiego SP9DT. W 1999 w czasie trwania tych zawodów prowadziłem dziennik nasłuchów kolejno zapisując znaki stacji i raport o słyszalności, starałem się słuchać tych samych stacji w czasie trwania zawodów w różnym czasie i notować zmiany siły sygnałów odwzorujące zmiany propagacyjne wynikające z godziny nasłuchów i odległości do danej stacji
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Pią Lis 06, 2009 12:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witoldzie, w zasadzie wyłożyłeś wszystko chociaż miałem nadzieję, że się trochę porozwodzisz. Używany przez Ciebie nadajnik wydaje się na tyle prosty, że chyba go powielę (nie od razu bo w poczekalni mam jeszcze kilka starszych projektów).

Dla uzupełnienia informacji napisz jeszcze coś o swoich odbiornikach, chociaż widać, że dla Twoich osiągnięć ważniejsze były odbiorniki odbiorców a przede wszystkim umiejętność obserwacji pasma i znajomość propagacji.

72!
Jerzy SP9VNM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp9ava
Początkujący


Dołączył: Oct 17, 2006
Posty: 4

PostWysłany: Wto Gru 01, 2009 11:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jerzy, realizuj wcześniej zaplanowane projekty. Nawiązywanie łączności nadajnik o tak prostej konstrukcji i znikomej mocy (patrz schemat nadajnika sp9ava w dziale technika) jest możliwe przy korzystnym zbiegu okoliczności wynikających z propagacji, umiejętności operatorskich osoby odbierającej sygnały radiowe, stanu środowiska radiowego - poziomu zakłóceń. Tak więc próby tego rodzaju często są nieskuteczne i wymagają sporej determinacji. Wg mnie najlepiej je podejmować mając już pewne doświadczenie radiowe. Chodź moc wyjściowa nadajnika rzędu kilkudziesięciu miliwatów najczęściej gwarantuje qso przy przeciętnej propagacji. Wykorzystuję odbiornik swojego wykonania, nie jest to specjalnie wyrafinowana konstrukcja. Filtr kwarcowy 9MHz (firmy TeleQuartz ). Wzmacniacz p.cz. na MC1350, wzmacniacz wejściowy z tranzystorem U310 objętym ARW z podstrajanym obwodem rezonansowym. Czułość odbiornika powinna być wystarczająca dla obserwacji pasma. Przecież nie można wołać mocą QRP na częstotliwości na której występuje uciążliwe zakłócenie. Odbiornik nie może być QRP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.05 sekund