Wysłany: Czw Maj 06, 2010 10:26 am Temat postu: Praca terenowa modami cyfrowymi
Do pracy QRP jak wiadomo świetnie nadaje się emisja PSK31, więc ostatnio trochę więcej czasu poświęciłem temu tematowi. Postanowiłem złożyć zestaw ultra przenośny. Do pracy PSK można zaprząc autonomiczne urządzenie kolegów zza wielkiej wody jak to
http://www.nue-psk.com/.
Okazuję się jednak, że jest dużo tańsza i bardziej przenośna alternatywa. Na rynku wtórnym można znaleźć wiele urządzeń typu palmtop, za bardzo przystępną cenę (często dużo poniżej 200PLN). Dostępna jest aplikacja kolegi N0HR PodcetDigi, która oferuje pracę wieloma emisjami cyfrowymi, jest prosta w instalacji jak i w obsłudze można ją znaleźć tutaj:
http://www.n0hr.com/PocketDigi/PocketDigi_intro.htm.
Po małej przeróbce palmtopa którego nabyłem polegającej na wyprowadzeniu przewodu z wejściem oraz wyjściem audio, palm był gotowy do pracy. Jest wiele urządzeń nie wymagających modyfikacji ich listę można znaleźć na stronie
http://www.n0hr.com/PocketDigi/PocketDigi_Tigertronics_Interface.htm
Pomiędzy TRX-em a palmtopem, zastosowałem separację wykorzystując dwa transformatorki m.cz. Aby uprościć sprawę sterowanie nadawaniem odbywa się przez układ VOX standardowo zaimplementowany w FT-817.
W moim przypadki jest to HP iPAQ rx2190b z Windows Mobile 5.0. Z tego co kojarzę PocketDigi chodzi na większości platform Wm, ale najlepiej dobrać urządzenie z WM5.0 lub nowszym. W przyszłości planuje update do 6.1, w którym poprawiono wydajność. Nie ma także sensu robić updatu do wersji 6.5, który jest systemem mocno multimedialny, chyba że ktoś lubi gadżety.
Jest w kilku wersjach, dla urządzeń z procesorem ARm jak i SH3 oraz dla standardowej platformy x86 czyli dla standartowych komputerów. Co umożliwia ozywienie niejednego staruszka, na którym nie radzą już sobie tak duże programy jak MixW32, HRD, czy pochodne.
Łukasz poprosił o podanie modelu który ja posiadam, uważam jednak, że mija się to z celem, gdyż większość urządzeń które mają choćby mikrofon i gniazdo słuchawkowe można bezproblemowo przystosować. Jedynym problemem może okaza się brak miejsca wewnątrz obudowy. Płyki śa niejednokrotnie wielowarstwowe, więc należ poświęcić odpowiednią ilość uwagi na to by nie przegrzać PCB nie poodparzać elementów i ścieżek, gdyż po przeróbce może okazać się że mamy drogą "cegiełkę"
Autor oprogramowania PocketDigi na swojej stronie podaje modele które posiadają możliwość przyłączenia zewnętrznego mikrofonu, co zwalnia nas z grzebania w środku i dokonywania modyfikacji.
Ja przy wyborze kierowałem się jedynie ceną oraz wersja systemu (WM5.0 lub nowszy) stąd taki model a nie inny.
Witam
Co do PSK31 na QRP masz całkowitą rację.Też bawiłem się PocketDigi na palmtopie Ipaq 3630, mniej więcej w 2007r.-foto
jest tutaj:
http://www.sp4xyd.republika.pl/psk31.html
Działa to całkiem nieźle, główny problem przy nadawaniu to klawiatura, wg. mnie najwygodniej zdobyć jakąś zewnętrzną do palmtopa i jak największą .
Nawet taką kupiłem do swojego palmtopa, ale "poległem" na przeróbce wtyku i sterownikach. Później pojawił się mały "netbook" z win XP Asus EeePc 901 i zapomniałem o palmach, WinCE itp.Pójdzie na nim praktycznie każdy soft do emisji cyfrowych-ostatnio ćwiczę WSJT7 na UKF.Ergonomia nie jest taka zła,dysk SDD i mała matryca owocują długim czasem pracy na aku(5-6h w praktyce) i małym QRM w radiu obok,oprócz tego zasilanie zewnętrzne ma 12V.No i można zabrać cały zestaw (z aku żelowym do radia) w małym plecaku na rower w plener lub do kumpla .Może coś opiszę więcej w przyszłości. Przy okazji prośba - możesz wrzucić pin-out wtyku RJ mikrofonowego do FT817 do pracy z laptopa z VOX-em ?-gdzieś miałem , ale zapodziałem a nie chcę wyważać otwartych drzwi,myślę że Kolegom też się przyda. 73
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach