Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 128
Użytkowników: 0
Razem: 128

Licznik
Otrzymaliśmy
24798165
odsłon strony od 08.06.2005

 
Modyfikacje Aquariusa - SP2JJH




Wszystkie układy są ogólnie znane lub zaczerpnięte z sieci i zaadaptowane do układu Aquariusa.
Wykorzystałem także pomysły kolegów  sp6ifn,sp9lvz,sp9odl.


>> Pobierz rysunek z modyfikacjami

  1. Układ wzmacniacza p.cz. na MC1350 pozwolił na zastosowanie skutecznej ARW,która dała komfort słuchania szczególnie na słuchawkach.Układ został zmontowany na płytce uniwersalnej o wymiarach 45x23mm w miejscu po usuniętych elementach PBT.
  2. Zastosowany filtr kwarcowy ma tłumienie pozapasmowe około 45-50db i zlikwidował odbiór dwusygnałowy.Przy czym konieczne jest zamontowanie małego ekranu między kondensatorami 220pF dołączonych do pinów 17 i 19 układu MC3362 a także wykonania kłopotliwego w wykonaniu ekranowania tych samych pinów od strony druku.Ja wykonałem to kształtując odpowiednio do przebiegu ścieżek (tak,żeby nie zrobic zwarć) drut ok. 1mm średnicy(połączony z masą ). Do odcinka tego drutu przylutowałem blaszkę (widok w przekroju jak litera T) o wysokości ok. 5mm. Tak wykonany ekran dla usztywnienia przykleiłem w kilku miejscach kropelkami kleju Epidian.
    Warto dobrac kwarce do filtru kwarcowego z dokładnoscią 20-40Hz.Ta to w rezultacie filtr o stromych zboczach,lepszym tłumieniu pozapasmowym i zmniejszonym tłumieniu w pasmie przepustowym.
  3. Dla poprawnej pracy nadajnika niezbędne okazało się uziemienie dla w.cz. podczas nadawania pinu 24 układu MC3362 ( wykonałem to za pomocą diody pin) i zamontowanie kondensatora 220pF z kolektora 2N2219 do masy układu.Likwidującego podwzbudzanie tego stopnia. (tnx sp9lvz)
  4. Tranzystor stopnia końcowego zabezpieczony jest przed wzrostem napiecia (np. przy znacznym niedopasowaniu SWR) diodą Zenera ok.33-35V.
  5. W moim AQ zauważyłem i pomierzyłem zmiany częstotliwości VFO występujące podczas przechodzenia na nadawanie  i w trakcie kluczowania. Przejście na nadawanie powoduje zmianę około 80 Hz (jest to trwała zmiana po przejsciu na nadawanie) a w takt kluczowania następują zmiany około 70Hz.
    Ponieważ w swoim AQ zastosowałem odczyt cyfrowy z dokładnością  do 100Hz opisane zmiany były widoczne na odczycie.W związku z powyższym zastosowałem separator na BF245 włączony pomiędzy MC3362 a pierwszy stopien nadajnika.Zmierzone zmiany częstotliwosci podczas nadawania zmalały do ok.40-50Hz.
  6. Wyjście monitora nadawania (kondensator 220pF) połączyłem z pinem 8 układu L386. (tnx sp6ifn)
  7. Zastosowanie kluczy tranzystorowych  zapewniło doskonałą komutację przerobionego w sposób j.w. układu AQ. Przy przejściu z odbioru na nadawanie i odwrotnie nie ma żadnych nieprzyjemnych stuków lub sprzężeń.(tnx sp9odl)
  8. Aquarius który wykonałem został wyposażony dodatkowo w cyfrowy odczyt na LED(z pewnością ze względu na pobór prądu lepiej zastosować odczyt na LCD) odczyt z dokładnością jednosci kHz będzie wystarczający, strojenie potencjometrem 10-cio obrotowym.
    Na płycie czołowej zamontowałem potencjometr do regulacji prędkości klucza elektronicznego.
    Całość zamontowałem w metalowej obudowie typu T o wymiarach 120x160x50mm.
Waldek SP2JJH









Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2005-07-01 (15372 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.04 sekund