Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 385
Użytkowników: 0
Razem: 385

Licznik
Otrzymaliśmy
25009495
odsłon strony od 08.06.2005

 
DDS VFO Arduino Nano JA2NKD - modyfikacje SP8MCE
O tym, że Arduino jest doskonałą podstawą dla wielu projektów, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Moduły są stosunkowo tanie, łatwo dostępne, a dla początkującego elektronika-programisty oferują dobre narzędzia do uruchomienia własnego programu.


Ciekawym projektem jest DDS VFO zbudowany na Arduino Nano - projekt JA2NKD. Janusz SP8MCE opracował modyfikację ww. konstrukcji, wprowadzającą kilka zmian:
- Zmiana układu wyświetlania na TFT,
- Dodatkowa funkcja HIGH SWR - pin 12 arduino,
- Zmiana modulacji AM na FM - możliwość pracy na 10m,
- Pomiędzy Arduino, a TFT zastosowany dzielniki napięć,
- Dodane pasmo 5MHz zamiast 10MHz - możliwość zmiany na inne pasmo np. 1,8MHz,
- Dokładny opis programu do Arduino, tak aby każdy, nawet niewprawiony programista mógł dokonać zmian i np. zastosować dowolną częstotliwość pośrednią.

Na uwagę zasługuje ostatni punkt. Janusz modyfikując oprogramowanie pod swoje potrzeby, przy istotnych elementach programu dopisał komentarze. Pozwala to, z jednej strony na łatwe odszukanie i zmianę parametrów, a z drugiej strony ma walory edukacyjne.

Poniżej prezentujemy schemat wersji SP8MCE:Tak prezentuje się prototyp Janusza:

Uaktywnione pasmo 5MHz:Paczka z oprogramowaniem dostępna w dziale Pliki->Projekty->DDS. W archiwum znajdują się wsady do procesora oraz niezbędne biblioteki. Według instrukcji autora należy w pierwszej kolejności do Arduino wgrać program do ustawiania wybranych pasm, czyli MCE_vfo_eep.ino, a następnie program właściwy czyli MCE__DDS.ino. W plikach są komentarze w języku polskim, które w czytelny sposób opisują najistotniejsze elementy kodu.
Paczka plików zawiera również prosty program do resetowania zawartości pamięci eeprom - na wszelki wypadek, gdyby podczas modyfikacji pojawił się błąd.
Należy pamiętać, aby po wykonaniu zmian w plikach przeprowadzić weryfikację (kompilację), co pozwoli wgrać do Arduino poprawny program. Autor zaleca również wykonanie powyższych czynności przed pierwszym zaprogramowaniem układu, aby zweryfikować czy kompilator ma dostęp do wszystkich bibliotek.

Projekt oprogramowania Janusza SP8MCE zawiera również moduł wyświetlania informacji o mocy i wysokim SWR. Do jego prawidłowej pracy niezbędny jest układ pomiarowy. Autor proponuje poniższy układ do obsługi tych funkcjonalności:Aktualizacja 7.12.2019.
Janusz SP8MCE udostępnił nową wersję oprogramowania do ww. projektu (uwzględniające zmiany w schemacie).
Do pobrania w dziale Pliki->Projekty->DDS

Poniżej rysunek ze zmianami (zaznaczone kolorem zielonym):W przypadku pytań lub opinii zachęcamy do skorzystania z Forum SP-QRP lub kontaktu bezpośrednio z autorem: sp8mce (@) gmail.com.

Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2017-06-19 (11765 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.05 sekund