Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 692
Użytkowników: 0
Razem: 692

Licznik
Otrzymaliśmy
25303537
odsłon strony od 08.06.2005

 
Odbiornik 80m.
Łukasz SQ3JPU podzielił się z nami swoimi doświadczeniami przy budowie
prostego odbiornika z bezpośrednią przemianą częstotliwości na pasmo
80m.


Odbiornik SSB/CW 80M.

Schemat znalazłem na www.elektroda.pl, prosty w budowie, niewielka ilość elementów. Zacząłem więc prace na budową.Schemat ideowy przedstawia właśnie to urządzonko.

Zbudowałem mój egzemplarz według schematu i … głucha cisza, słychać tylko było wzmacniacz m.cz., że charakterystycznie szumi. Jestem początkującym radioamatorem i dopiero się uczę takowych konstrukcji. Mój problem z uruchomieniem odbiornika przedstawiłem koledze Krzysztofowi , który pomógł mi ostatecznie uruchomić odbiornik i podpowiedział jak go zmodyfikować.

Uruchomienie nie powinno sprawić problemów trzeba tylko prawidłowo zmontować układ. Mój nie chciał działać od razu, aż wstyd się przyznać źle wlutowałem cewkę.

Po zmontowaniu należy sprawdzić napięcia w podanych punktach pomiarowych i jeżeli się wszystko zgadza to powinno działać. Najwięcej kłopotu będzie w obwodzie L1, C2 i L2, C4, C3 tak aby wchodził w rezonans na odpowiedniej częstotliwości. Dlatego do uruchomienia będzie potrzebny generator o częstotliwości ok. 3,6MHz.

W mojej wersji zmieniłem:

T1 – na BF199, a później na BC547 (wymiana na BC547 nie pogorszyła parametrów)
C4 – 240pF
C3 – powietrzny z głowicy UKF odbiornika Unitra Diora Amator Stereo (strojenie zgrubne)
C14 - 1µF/50V (zmniejszenie czułości toru m.cz., przez co mniej „śmieci” jest słychać oraz poprawiło to skuteczność wstrojenia się odbieraną stacje)
Dzięki tym modyfikacją uzyskałem odbiór od ok. 3,6-3,8MHz. Brak odpowiednich przyrządów uniemożliwił mi dokładny pomiar.

Cewka L1 i L2 była dobierana eksperymentalnie z powodu braku odpowiednik przyrządów, tak więc L1 zawiera ok. 18 zw., a L2 ok. 54 zw.. Przekrój drutu to ok. 0,1mm, dokładnie nie jestem pewien, wziąłem pierwszy z brzegu transformator ( z ładowarki NOKIA) i odwinąłem z niego trochę drutu aby zrobić cewkę.

Odbiornik można przystosować na dowolne pasmo amatorskie zmieniając obwód L1, C2 i L2. Można też wykonać kilka obwodów i za pomocą przełączników dołączać uzyskując inne częstotliwości odbioru.

I tak zmontowany odbiornik zaczął cieszyć ucho dość dobrym odbiorem. W połączeniu z anteną (Dipol 2x19,8m) umożliwiał odbiór stacji z całej polski oraz innych krajów, ja odbierałem stacje z Rosji, Niemiec, Czech, Włoch, Węgier.

A tak wyglądał mój egzemplarz po dokończeniu prac.

Łukasz, sq3jpu


Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2006-04-13 (41788 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.04 sekund