Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 175
Użytkowników: 0
Razem: 175

Licznik
Otrzymaliśmy
24672803
odsłon strony od 08.06.2005

 
SP-QRP :: Zobacz temat - Nauka Telegrafii
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nauka Telegrafii
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> CW
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Czw Lis 19, 2009 8:14 pm    Temat postu: Nauka Telegrafii Odpowiedz z cytatem

Witam

Jednym z założeń do stworzenia grupy na temat CW była nie tylko zachęcenie kolegów do pracy tą emisja ale też stworzenie jakiegoś kompendium wiedzy na temat metod szkolenia i podnoszenia umiejetności posługiwania się ta emisja.

Niestety każdy mniej więcej ma swoją metrologie ale osobiście uważam ze metoda napisana przez kol SP8QED i SP8GSC bardzo optymalna.

Z drugiej strony ciekawa metoda Koch-a która też może być skuteczna zwłaszcza ze program G4FON-a jest bardzo dobry.

zachęcam wiec do dzielenia sie własnymi przemyśleniami na ten temat

Kolejnym etapem jest podniesienie tak umiejetności aby móc wyjść w eter. Z własnego doświadczenia wiem ze odbieranie tekstów mieszanych z prędkością 18 grup czy nawet 20 nie zawsze umożliwia odbiór tekstów z radia.
Ja obecnie walczę z tym problemem właśnie dzięki programowi G4FON i przetłumaczonemu plikowi txt z słowami i trenuje do skutku wyrazy 3 literowe a potem zamierzam zwiększać ilość liter. I tu mogę zauważyć bardzo ciekawą rzecz, otóż czasem zdarza mi sie już odbierać wyraz jako całość a nie zbiór literek co może być dobrym zaczątkiem do odbierania telegrafi bez zapisywania.

Dobrym treningiem jest rez odbieranie samych liter albo skorzystanie z Opcji "QSO".

Jak widać temat jest rozległy i mam nadzieje ze z czasem stworzymy dobre kompendium dla przyszłych adeptów sztuki "pikania"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
SP8GSC
Początkujący


Dołączył: May 31, 2007
Posty: 1

PostWysłany: Nie Lis 22, 2009 12:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po opanowaniu wszystkich znaków dalsza nauka moim zdniem może przebiegac po prostu poprzez odbiór znaków stacji z pasm amatorskich.
Oczywiscie można wykozystac trenażery do pracy w zawodach, przy okazji opanowując szybkie logowanie łączności.

Do startów w mistrzostawch warto opanować inny sposób zapisu - skrócony, ktory jednak nie ma zastosowania do pracy na pasmach.

Trudno coś więcej konkretnego doradzić poza treningiem i normalną pracą na pasmach. Z czasem ujmiejetności wzrosną.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Nie Lis 22, 2009 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje za pomoc.

czyli czas wyjść z sztucznego świata i zabrać sie za prace na pasmach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej.

Jeszcze jedna uwaga. Trenując tylko na Morse Runnerze dojdziemy do wprawy w prowadzeniu i logowaniu łączności w zawodach: znak, raport, znak, raport, znak, raport itd.
Może to utrudnić późniejsze przestawienie się na typowe łączności, gdzie jednak korespondent może nadać coś więcej niż tylko 599176 TU Wink
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp3qfe
Początkujący


Dołączył: Dec 14, 2009
Posty: 2

PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dodam ze swojego doświadczenia ważną infromację. Zanim zacznie się próbować nadawać na kluczu telegraficznym warto znaleść doświadczonego telegrafistę, który pokaże jak prawidłowo trzymać klucz i jaką należy mieć postawę. Najlepiej od samego początku uczyć się poprawnych nawyków, bo później ciężko je usunąć.

Warto też uczyć się nadawania przeciwną ręką niż normalnie piszemy, a więc praworęczni lewą ręką. Wówczas podczas pracy nie trzeba rzucać długopisu by chwycić klucz.

I na koniec jak się uczymy słuchać, zawsze starajmy się ładnie i równo zapisywać to co słyszymy. Ćwiczymy sobie w ten sposób charakter pisma i przyzwyczajenia do notowania. Dobrym zwyczajem jest zapisywanie cyfr dwa razy większych niż litery.
_________________
---
Armand
SP3QFE
EoM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja podzielę się moimi doświadczeniami z ostatnich tygodni:

pod koniec zeszłego tygodnia odbyłem krótka emaliową korespondencje z kol Jankiem SP9BRP i całkiem przypadkiem naprowadził mnie na rozwiązanie mojego problemu. i powiem ze po 3 dniach treningu widze znaczną poprawę mojego odbioru.

uświadomił mi ze to co nadaje komputer jest bardzo syntetycznie i znaki są idealne, i to aż do bólu, A to co słyszymy w radiu jest mocno zakłócone. To jak z jazdą samochodem na pustej drodze jest super a jak się pojawią inni to zaczynają się schody.

Wystarczyło ze w G4FON włączyłem szum i nagle zacząłem mieć problemy. po kilku tysiącach znaków zauważyłem poprawę. Aby nie było dobrze wczoraj dorzuciłem QSB i to "głębokie" a dziś "pitch dither" czyli ze każdy znak jest nadawany inną częstotliwością tonu.

i dziś robiąc przerwę dla reki włączyłem mojego TenTeca i po krótkim przeczesywaniu pasma 40M bez problemów odebrałem wywołanie YO4WO. Very Happy

co do mojego przedmówcy to na manipulatorze pracuje zarówno prawą jak i lewą ręka, niestety na kluczu nadaje tylko prawą. co do pisania to tez potwierdzam z tym ze mnie uczono pisać drukowanymi. Niestety ja mam uszkodzoną rękę wiec pisze niewyraźnie i nie mogę zwalczyć mylenia "?" i "2" ? oraz "4" i "H" całe szczęście "6" i "b" pisze inaczej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 12:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno i przypadkiem natknąłem się w necie na materiał na temat nauki CW.
Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj znamy i możemy stosować różne metody, możemy mieć też różne cele, wreszcie są i tacy, (w co wierzę) którzy opanowali telegrafię w 3 dni. Jednak ten materiał wg daje najlepszy, krótki opis nauki CW w ogóle a poza tym stwierdza, że każdy (kto będzie chciał) może opanować telegrafię.
Natomiast twarda prawda jest taka, że jednak zwykli ludzie muszą się uzbroić w cierpliwość bo ta nauka wymaga czasu.

A to link: http://radiozouza.homeip.net/old/krotkofalarstwo/telegrafia.htm

72!

PS. Po przeczytaniu może się ktoś zniechęcić, że wymagane nakłady czasowe są w dzisiejszych czasach nierealne do wygospodarowania. Otóż myślę, że ćwicząc krótszymi porcjami po prostu co najwyżej wydłuży się okres nauki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp3qfe
Początkujący


Dołączył: Dec 14, 2009
Posty: 2

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 12:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jejus..... stara strona z serwisu ariadny! Wow. Jak tys to znalazl? Smile Ja stosowalem sie do tej metody opisanej przez Lukasza. Potwieredzam jej skutecznosc. Stwierdzilem w niej, ze systematyka to podstwa, nawet przy skroceniu czasu. Najwazniejsze jest by czas poswiecic w ciszy i spokoju bez patrzenia na zegarek.

Po nauczeniu sie cyfr, liter i znakow oraz konsutacjach jak nadawac ja przystapilem do nadawania samemu sobie na kluczu z generatokiem dowolnych lacznosci pomiedzy dwoma wymyslonymi stacjami.

Nauczenie sie odczytywania znakow to tylko alfabet... nalezy nauczyc sie go stosowac, czyli skladac "zdania".
_________________
---
Armand
SP3QFE
EoM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sq3nto
Początkujący


Dołączył: Jun 25, 2008
Posty: 4
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja rónież mogę potwierdzić skuteczność tej metody. Jestem właśnie w trakcie nauki, zostały mi jeszcze 3 literki, cyfry i znaki specjalne, czyli razem jeszcze z 17 znaków. Jest dobrze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer Gadu-Gadu
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Telegrafia jest podstawą ale jak napisał kol. sp3qfe trzeba to jeszcze składać w "zdania". I tutaj jest druga stresująca bariera. Slang i Q kod. W wersji pełnej ale bynajmniej nie najbardziej rozbuchanej jest tego ponad 500 (400 z okładem slang i ponad 100 kod Q - skrótów, które teoretycznie mogą zostać użyte).
Na szczęście nie wychodząc poza mocno schematyczne łączności wystarcza ułamek z tego. Ale z nauczeniem się tego też trzeba sobie poradzić.

Wszystkim uczącym się życzę sukcesu !

72!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 11:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem tak niewierze ze ktoś sie nauczy Telekrafi w 3 dni. A dokładniej sie jej nauczy ale nie w stopniu umozliwiającą prace.

Ja powiem jedno trzeba spełnić 3 warunki.

1) trzeba mieć Plan konspekt czyli to co podesłał kol VMN
2) czas
3) trzeba być sumiennym i skrupulatnym.

Właśnie zrobiłem sobie mała rozgrzewkę czyli 2 sesje po 5 minut i ponad 700 znaków "pękło"
wczoraj w ramach treningu odebrałem ponad 4000 znaków czyli 4 strony A4 bazgrołów Wink

ok biegnę dotlenić się z pieskiem a potem kolejne znaczki popłyną w słuchawkach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
sq3nto
Początkujący


Dołączył: Jun 25, 2008
Posty: 4
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie można nauczyć się telegrafii w 3 dni, jeżeli ktoś tak twierdzi to jest wg mnie śmieszny. Aby radzić sobie na paśmie trzaba poświęcić te parę miesięcy. Nie ma innej drogi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer Gadu-Gadu
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 1:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wypowiadam się o owych 3 dniach jednak z człowiekiem, który o tym napisał (i doświadczył) można pogadać wprost. Jest to Admin z FK, człowiek wydaje się poważny a rzecz cała jest opisana w tamtejszym wątku o CW.

Natomiast chciałbym wrócić do rozmów na naszych ostatnich warsztatach o płynnej komunikacji otwartym tekstem na CW.
Chciałbym do takiego poziomu dojść i jeszcze wojować tak od 30 gr. wzwyż.

Jednak skoro za dekodowanie i kodowanie odpowiada podświadomość, którą trzeba po prostu wytresować, to jak pominąć etap nauki z zapisywaniem ???

(mam na myśli stwierdzenie Maćka SP7VVK - "zapomnijcie o jakimkolwiek notowaniu")

Tymczasem na swoją pociechę, (że nie ma co żałować tradycyjnej nauki) "odkryłem", że późniejsi wirtuozi klucza uczyli się klasycznie a dopiero po jakimś czasie przyszło uwolnienie.....

Może Maciek się wypowie, ja nadal czekam na tłumaczenie wiadomej książki o CW, niemniej dla początkujących każda alternatywa kilku miesięcy "tresury" może być bardzo ciekawa.

72!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rade jak sie tego nauczyć podał SP8GSC na FK

Cytat:
Odnośnie odbioru na słuch to polecam wieczorne pogaduszki z kolegą otwartym tekstem po polsku - najszybciej jak sie da, żeby nie było czasu zapisywac. A dla mniej zaawansowanych zapisywanie z jedna literą w pamieci.
Przykład. Porgram nadaje litere, która odbieramy, ale nie zapisujemy, program nadaje druga litere i po jej odebraniu zapisujemy tą pierwsza, a drugą "trzymamy w pamiąci" i czekamy aż program nada trzecią, po nadaniu trzeciej zapisujemy tą drugą, a trzecią pamietamy i czekamy az prgogram nada czwartą itd.
Dobrym sposobem jest tez trenowanie odbioru prostych i często używanych skrótów ze slangu jak np PSE, FER, TNX CALL, jak i z kodu Q - QSL, QSO QTH, QRX, QRM. Wrażenia powinny byc nadawane bez wydłuzonych przerw miedzy znakmi, ale za to z dłuzszymi przerwami miedzy wyrażeniami. Oczywiscie cq i 73 to podstawa odbierana o kazdej porze dnia i nocy dowolnym tempem (hi)
Może nie na temat ale wazne - koniecznie trzeba zapoznac sie ze znaczeniem skrótów QSX , up i split. Dlaczego? W odpowiedzi radzę posłuchać na czestotliwosci dowolnej wyprawy DX-owej pracujacej na telegrafii. I co? Jasne juz dlaczego trzeba to wiedzieć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bogusław, mnie chodziło o takie "czary" żeby przeskoczyć ten upierdliwy, początkowy etap autoprogramowania czyli nauki melodii liter.
Zauważ, że cytowany przez Ciebie fragment ma sens wtedy kiedy ktoś rozróżnia już litery a jeszcze lepiej kiedy może kojarzyć treść (z melodią).

Inaczej mówiąc trudno mi się zgodzić z ideą, że ktoś kto nie ma pojęcia o systemie Morsa ani o melodii poszczególnych znaków, słuchając (choćby do upadu) nieokreślonych tekstów (bo przecież jeszcze nie wie co leci - czyli tak bez ładu i składu i bez ich kojarzenia z tekstem) z czasem nauczy się dekodowania.

Wyjątkiem byłoby zapewne dziecko pod warunkiem, że od urodzenia rodzice porozumiewali by się z nim na CW Laughing Laughing Laughing

72!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> CW Wszystkie czasy w strefie
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.05 sekund