Prosty generator DDS
Data: 22-10-2008 o godz. 20:55:58
Temat: Technika


Na mojej stronie http://www.lx-net.prv.pl/hr/hamradio.html zaczynam publikować opis generatora DDS na układzie AD9835. Generator ten sprawdziłem w praktyce budując transceiver homodynowy CW/QRP na bazie odbiornika jaki opracowałem prawie 30 lat temu.

Opis jest systematycznie rozwijany, na razie zamieściłem schemat oraz rysunki płytki drukowanej i montażowy. Wkrótce pojawi się opis mechaniki, szczegóły montażu oraz plik .bin umożliwiający samodzielne zaprogramowanie mikrokontrolera (ATmel AT Mega 8) sterującego pracą układu DDS.

Podstawowe cechy układu DDS (nazwanego ze względu na ograniczone możliwości - Tiny DDS) to:
- praca w zakresie do ok. 10MHz,
- ustawianie kroku strojenia od 10Hz do 1MHz w 6 krokach,
- dwie częstotliwości użytkowe (w praktyce oznacza to 2 VFO),
- możliwość definiowania częstotliwości użytego wzorca kwarcowego (Fsck),
- możliwość ustawienia czasu opóźnienia BK podczas pracy CW (cw delay),
- przesunięcie czestotliwości o 800Hz przy nadawaniu CW,
- możliwość zrównania częstotliwości F0 i F1,
- możliwość ustawienia częstotliwości pośredniej przez co częstotliwość wyjściowa jest sumą lub różnicą częstotliwości pasma i częstotliowści pośredniej Fmid co umożliwia użycie tego generatora w odbiorniku/transceiverze superheteredynowym na pasmach od 1.8 do 14MHz.

Układ posiada impulsator oraz 3 klawisze funkcyjne służące do strojenia częstotliwości i obsługi.

Testy transceivera homodynowego potwierdziły przydatność urządzenia w takich konstrukcjach. Zaczynam również projektowanie transceivera superheterodynowego, który wykorzysta wszystkie funkcje zrobionego już układu DDS a po drodze przysposobię ten układ do pracy jako wobulator co przyda mi się do strojenie obwodów wejściowych oraz filtru drabinkowego.
Oczywiście wkrótce pojawi się opis i recenzja działającego już transceivera homodynowego CW/QRP a także planowane konstrukcje.

LJ SP6FRE

Artykuł jest z SP-QRP
http://www.sp-qrp.pl/

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-qrp.pl//modules.php?name=News&file=article&sid=213