Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 197
Użytkowników: 0
Razem: 197

Licznik
Otrzymaliśmy
24672859
odsłon strony od 08.06.2005

 
SP-QRP :: Zobacz temat - Energia słoneczna w służbie QRP
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Energia słoneczna w służbie QRP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Ogólne
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
sp6qkp
Początkujący


Dołączył: Oct 31, 2005
Posty: 4

PostWysłany: Nie Sty 31, 2010 10:58 am    Temat postu: Energia słoneczna w służbie QRP Odpowiedz z cytatem

Witajcie!

Nosiłem się z zamiarem podzielenia się swoimi przemyśleniami już od jakiegoś czasu, ale jak zwykle natłok obowiązków służbowych i domowych nie zawsze pozwala na swobodę działania, ale do rzeczy...

Pomysł nie jest bardzo oryginalny i nie jest nowy, ale mimo wszystko: oprócz kilku kontaktów podczas pracy na pasmach nie spotkałem się z taką formą działalności QRP. Chodzi o całkiem ekologiczny TRX QRP na dowolne pasmo (raczej KF), do pracy terenowej, awaryjnej, piknikowej, czy innej, która przynosić będzie przyjemność pracy.

Ponieważ moje 98% aktywności na pasmach to CW, więc skupiłem się na poszukiwaniach rozwiązań w tym rodzaju emisji. Po jednej z ostatnich łączności otrzymałem e-mailem taki oto link: http://www.phonestack.com/farhan/bitx.html, który ożywił nieco moje zainteresowanie tematem.

Dodam również do tego np. taki link: http://www.selectsolar.co.uk/pics/14W-rollable-Powerfilm.php i w zasadzie clou programu mamy. Zastanawiałem się także czy nie można by wykorzystać baterii słonecznych z nieużywanych już lampek ogrodowych...

Co o tym sądzicie? Możliwe byłoby skonstruowanie urządzenia QRP CW, czy SSB zasilanego wyłącznie energią słońca? Bo przecież FT817ND z akumulatorami wewnętrznymi + żelowy akumulator na zewnątrz i taki panel, to już w zasadzie zadanie spełnione, ale... może miałoby sens zastanawianie się nad kompletnie odciętym od innych źródeł energii TRX...

Nie oczekuję jakiejś wielkiej burzy dyskusji, czy wywołania jakiegoś wielkiego BUM, ale po prostu zastanawiałem się nad tematem ekologicznego TRX i zapraszam do wymiany poglądów, czy to się skończy popełnieniem jakiejś konstrukcji, czy nie.

Zastanawiałem się też, czy nie podpowiedzieć takiego tematu do punktu programowego najbliższego spotkania na Warsztatach QRP, jako tzw. odjechane QRP.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr, SP6QKP
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Nie Sty 31, 2010 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

temat ciekawy zwłaszcza jak połączy się go z jakim akumulatorem jako buforem
_________________
Wracałem sobie wczoraj pieszo z pracy do domu i koleś wbijający na dachu gwoździe nazwał mnie 'małym paranoidalnym dziwakiem'... Kodem Morse'a.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Nie Sty 31, 2010 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotrze, sprawa bardzo ciekawa jednak chwilowo trudna w realizacji. Cena ogniw jest porażająca podobnie jak całej pozostałej ekologicznej technologii. (z mojego punktu widzenia jako świeżego budowniczego domku cała "ekologia" to takie piptolenie i trzepanie chorej kasy a realia to ropa, węgiel i atom.....)

Piszesz o słońcu, ogniwa byłyby najwygodniejsze ale zapewne taniej byłoby wykorzystywać wiatr, od bardzo downa jachty morskie wyposażone są w małe prądnice wiatrowe, które razem z akumulatorami niekiedy zabezpieczają elektryczne potrzeby jednostki.

Niestety, taki wiatraczek trudniej byłoby przewozić (przenosić) , rozstawiać no i chyba z wiatrem u nas gorzej niż ze słońcem.

Kolejna sprawa to TRX. Tutaj nic nie stoi na przeszkodzie aby szukać i wykonać odpowiednią konstrukcję. Poniekąd takie już istnieją i jest ich nawet sporo, tak, że jest z czego wybrać. A z czego to będzie zasilane to przecież osobna sprawa.
Przy pójściu tylko w jedno pasmo i CW urządzenie kapitalnie się upraszcza a ponadto już moc QRPP zapewni przednią zabawę.

Jeżeli poszukujesz superprostych konstrukcji QRP/QRPP przejrzyj zbiory związane z MAS.

72!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Nie Sty 31, 2010 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej!

Temat nie jest zupełnie odjechany Wink Moim zdaniem jest to fajna sprawa do zaprezentowania na np. warsztatach. Koncepcja powinna iść bardziej w stronę źródła zasilania, a dopiero później TRX. Mamy przecież kilka udanych i energooszczędnych urządzeń, które z powodzeniem moglibyśmy zasilać buforowo również z ogniw słonecznych.

Swego czasu interesowałem się tym tematem, ale wtedy ogniwa były dla mnie nie dostępne ze względu na cenę, a w Biedronce lampek ogrodowych nie było... a właściwie, to nie było jeszcze Biedronki Smile

A może tak układ zasilacza buforowego z bateriami słonecznymi ktoś przygotuje na PUK? Przypominam, że SP-QRP wspólnie z redakcją ŚR organizuje konkurs -> http://www.sp-qrp.pl/konkurs_2010.pdf http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=37
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp3nyf
Początkujący


Dołączył: Jun 09, 2005
Posty: 3

PostWysłany: Pią Lut 05, 2010 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotr, próbowałem robić próby z tymi lampkami ogrodowymi z Biedronki, ale to była kompletna porażka. Żeby buforowo ładowało to jakiś malutki akumulatorek, potrzeba całe naręcze takich lampek ogrodowych. Może kupowany w innym miejscu (czytaj - inny producent) są bardziej wydajne. Ale są też droższe. A jakoś nie przekonuje mnie pomysł, skonstruowania zasilania o cenie wielokrotnie przewyższającej cenę urządzenia zasilającego.
Śledziłem poczynania konstruktorów-amatorów i moim zdaniem najfajniej wygląda sprawa z ogniwami słonecznymi (wiatr czasem jest, czasem nie, a słońce jest zawsze w dzień tylko czasami słabo świeci). Amerykanie kupują gotowe konstrukcje ale jest to strasznie drogie. Jedyną możliwą drogą jest - wydaje mi się - zakup uszkodzonych baterii słonecznych. W czasach, gdy mnie to nie interesowało, trafiłem na Allegro aukcje z potłuczonymi ogniwami i cena była baaardzo zachęcająca. A teraz od dawna już nic. Chyba, że nie szukam tak gdzie trzeba. Budowa takiej baterii a także elektroniki do niej nie jest taka trudna i wtedy można za rozsądne pieniądze zbudować ładowarkę buforową do akumulatorka zasilającego nie tylko QRPP ale i QRP.
_________________
Zbyszek sp3nyf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SP5EIN
Początkujący


Dołączył: Dec 17, 2006
Posty: 1
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
Bardzo fajnym i praktycznym rozwiązaniem jest panel słoneczny w walizce:
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/B/AE_briefcase_solar_panels.html
Widziałem ją na własne oczy u Włodka SP5DDJ i od tamtej pory na nią choruję... 13W to też sporo, spokojnie można podładować akumulator, a nawet podłaczyć sam odbornik TRX'a bezpośrednio.
Sama "walizka" nie jest droga - za oceanem kosztuje około 70$, ale powalają koszty wysyłki do nas - powyżej 80$...
Trzeba poczekać na tańszy transport, albo się skrzyknąć i kupić grupowo - dzieląc koszty.
_________________
72, Grzegorz SP5EIN
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sp3cr
Początkujący


Dołączył: Apr 22, 2008
Posty: 1

PostWysłany: Sro Lut 10, 2010 7:55 pm    Temat postu: zaslanie urzadzeń QRP energią słoneczną Odpowiedz z cytatem

Już drugi rok pracuje u mnie FM 315 zasilany z aumulatora 12V/7ah,który jest ładowany przez baterię słoneczną 5W.Zimą gdy nie ma słonecznych dni,brakuje energii ,ale latem jest nadmiar,nawet przy nadawaniu radio jej nie zużywa.Bateria słoneczna,jest to bateria do doładwywania akumulatora w samochodzie umieszczana w środku samochodu przy przedniej szybie,kupiona na Allegro-z przysłaniem ok 150 zł.Przez pewień okres czasu pracowała za szybą okna dachowego,a teraz jest umieszczona w zbudowanej skrzynce z szybą i zamocowana na dachu,tylko zimą trzeba czasem z niej śnieg zgarniać hi!.Kilka lat temu będąc na spotkaniu QRP w DL jeden z niemieckich kolegów,miał baterię słoneczną otwieraną jak walizka i z niej zasilał radio QRP!.Koszty są! ale frajda spora i wrażenie, że więcej kasy nie trzeba wydawać! FM315 pracuje jako radio dyżurne na SR6J 2m
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Czw Lut 11, 2010 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie są na allegro:
http://www.allegro.pl/item909439889_bateria_sloneczna_5w_12v_ssp_19.html

Do tego regulator, akumulator i sprawa załatwiona Smile
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SP4XYD
Początkujący


Dołączył: Mar 18, 2007
Posty: 4

PostWysłany: Pią Lut 12, 2010 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="sq2dyl"]Faktycznie są na allegro:
http://www.allegro.pl/item909439889_bateria_sloneczna_5w_12v_ssp_19.html [/quote]
Witaj
Ten w/w panel nigdy nie da takiego pradu w polskich warunkach naslonecznienia (wg. mnie dane trzeba podzielic przez 2 Smile ).Dla kontrastu foto mojego demobilowego skladanego elastycznego panela 7,5W (z 'demobilu' USA ) na samym dole strony,pod nim aku zelowe 17Ah: http://www.sp4xyd.republika.pl/sprzet.html
Pozdrawiam, Jarek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KrzysztofSQ
Początkujący


Dołączył: May 15, 2010
Posty: 1
Skąd: Wroclaw

PostWysłany: Sob Maj 15, 2010 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich,

polecam stronę;
http://www.sun-energy.pl/
z tego sprzetu mozna juz coś wybrać dla QRP
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Krzysztof
SQ6VP
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer Gadu-Gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.05 sekund