Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 243
Użytkowników: 0
Razem: 243

Licznik
Otrzymaliśmy
25539816
odsłon strony od 08.06.2005

 
Wydarzenia Wakacyjne tematy antenowe SP9LVZ
Wysłany przez sq2dyl dnia 18-08-2006 o godz. 13:46:00
Dostarczone przez sq2dyl

Zamieszczamy relację Piotra SP9LVZ z wakacyjnych eksperymentów :)


Minął już rok od opublikowania mojego artykułu na łamach portalu sp-qrp dotyczącego praktycznego wykorzystania w terenie wakacyjnej anteny typu delta pozioma na 80m. W związku z tym, że wykorzystuję taką antenę tylko w okresie urlopowym przebywając w SP4 wieszając ją w dogodnych warunkach terenowych, postanowiłem obecne wakacje (lipiec 2006) poświęcić w części na porównanie anteny delty do innych anten.

Mówiąc krótko delta na 80 m miała być anteną bazową do porównań z innymi antenami. Tak się składa, że moja delta pracuje dobrze w paśmie 80m, dosyć dobrze w 40m i zadawalająco aż do 10m, a nawet 6m! Oczywiście by z niej korzystać na wszystkich pasmach muszę używać skrzynki antenowej, ale o tym później.

Poświęcając okres przed urlopowy na poszukiwania w Internecie opisów ciekawych anten, konsultując temat z innymi kolegami zwróciłem uwagę na opisy ciekawych anten możliwych do zawieszenia w terenie.
Były to:
- piramida na 80m,
- podwójna delta na 40m,
- odwrócone V na 40m
i hit sezonu ZL-specjal na 20m...

Mając do dyspozycji w SP4 duże „pole antenowe” mogłem jednocześnie montować każdą z tych anten mając cały czas do dyspozycji deltę poziomą na 80m.

Pierwsze próby postanowiłem zrobić wykonując antenę typu „Piramida” wg. opisu DL2RDoraz wg. opisu „Piramida drutowa” z książki „Amatorskie anteny KF i UKF” WKŁ 1978 s.288-289.

Anteny wymierzone na pasmo 80m były montowane na maszcie rurowym o wysokości 11m.

Porównanie tych konstrukcji do delty poziomej na 80m wypadło niestety w moim przypadku negatywnie. Siła sygnałów odbieranych stacji SP i EU na delcie poziomej była o 1-2 S wyższa. Siły sygnałów wyrównywały się na stacjach DX-owych, ale niestety podczas łączności z UA0 znów wygrała rywalizację delta pozioma.

Kolejną próbą były testy na 40m. Na maszt poszła podwójna delta na 40 m, a następnie odwrócone V...
Antena podwójna delta miała konstrukcję zbliżoną do piramidy, przy czym każdy z trójkątów pracował niezależnie w rezonansie na 40m. Dało się już zauważyć lekki zysk kierunkowy i tłumienie z tyłu, lecz nie był jakiś powalający efekt.
Odwrócone V pracowało bardzo dobrze na SP i Europę, wieczorami było dobrze słychać stacje JA.

Tu muszę dodać, że warunki w jakich sprawdzałem anteny były zupełnie „terenowe” to znaczy praktycznie nie miałem żadnych zakłóceń przemysłowych, komputerowych i tym podobnych. Co to dawało?.. Generalnie oczywiście bardzo dobry odbiór o jakim nie jeden z kolegów może tylko pomarzyć, ale z drugiej strony dla mnie było bez znaczenia czy odbieram stację na S9 czy S7 bo i tak na „ucho” tak samo było słychać niezależnie z której anteny nadawałem. Zmiana anten nie dawała mi praktycznie żadnej zmiany komfortu odbioru. A skoro zmiana anten nie dawała żadnej zmiany jakościowej, to po co tyle bieganiny? Zaznaczam, że chodzi mi o pracę wakacyjną, a nie jakąś wielką wyprawę DX-ową!, czyli o zoptymalizowanie anteny pod względem łatwości montażu i jakości pracy.

Wystarczającą anteną do pracy w paśmie 40 m była ponownie delta pozioma z pasma 80m. W końcu przyszedł czas na ZL-sepcjal. Szczegółowy opis można znaleźć w książce „Amatorskie anteny KF i UKF” WKŁ 1978 s.337-340. Są też dostępne opisy w Internecie np. wg. JA6HIC, skąd też czerpałem natchnienie. W warunkach terenowych najciekawszym rozwiązaniem było by wykonanie tej anteny z płaskiego przewodu telewizyjnego 300 Ω. Przed wyjazdem na wakacje nie zdecydowałem się jednak kupić takiego kabla pozostawiając antenę tylko w fazie pomysłu, kabel zresztą był dostępny tylko przez giełdy internetowe.

Jakie było jednak moje zdumienie, gdy pewnego pięknego słonecznego dnia znalazłem płaski kabel telewizyjny w jednym z zapomnianych mazurskich GS-ów. Poszukiwałem tam przymiaru metrowego, by dobrze docinać druty na anteny, a tu patrzcie, co znalazłem. Uznając to za dobry znak, kupiłem ile trzeba było płaskiego kabla telewizyjnego 300 Ω, pozostawiając jeszcze kilkanaście metrów na szpuli dla innych amatorów anten (hi). Dosłałem nawet rabat i koszt anteny zamknął się kwotą 22 złotych. Nieduży wydatek, a ile było z tego uciechy!

Antena została przygotowana wg. poniższego rysunku i przetestowana bez baluna 1:1 (ze względu na duży ciężar).
Spisała się doskonale, o wiele lepiej niż wykorzystywana na to pasmo delta z 80m. Zysk kierunkowy i tłumienie z tyłu dało się odczuć na S-metrze (i na ucho) – zwłaszcza tłumienie z tyłu (stacje wschodnie). Przyrost sygnału z przodu był od 1-2S, natomiast tłumienie z tyłu powodowało spadek sygnałów czasami nawet o 4-6S!

Pracując na QRP można było się dowołać bez problemu do wszystkich słyszanych stacji. Co ciekawsze antena miała bardzo dobry WFS poniżej 1,1 w całym paśmie 20m!, co wynikało z użycia płaskiego kabla 300 Omowego jako przewodu antenowego (korzystna smukłość anteny). WFS praktycznie się nie zmieniał w funkcji wysokości zawieszenia, niezależnie czy antena wisiała 2 czy 5 metrów nad ziemią.
I tu uznałem wyższość ZL-specjal nad deltą z 80m!... mała, lekka i łatwa do zawieszenia!

Piotr SP9LVZ


 
Pokrewne linki
· Więcej o Wydarzenia
· Napisane przez sq2dyl


Najczęściej czytany artykuł o Wydarzenia:
Wakacyjne tematy antenowe SP9LVZ


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.6
Głosów: 10


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Wakacyjne tematy antenowe SP9LVZ" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.06 sekund